Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Gerekli Evraklar Neler?

Günümüzde insanlar bireysel olarak ekonomik özgürlüklerini kazanmaya ve/veya ek gelir elde etmeye çok daha hevesliler. Her iki durumda da ticaret en mantıklı adım olarak karşımızda duruyor. Ticaret yaparak para kazanmanın ise ilk adımı şirket kurmak.

Şahıs Şirketleri Hangi Vergileri Öder?

Şahıs işletmeleri sermaye şirketlerinden farklı olarak vergisel sorumluluk anlamında işletme sahibi ile ayrılmaz bir yapıdadır. Yani kişi vergilerin ödenmesinden şahsen sorumludur. İşletmenin tüm kazancı kişinin kazancı sayılmakta ve buna göre vergilendirilir.

Şahıs Şirketinin Tüzel Kişiliği Var Mıdır?

Şahıs şirketleri tüzel kişiliğe sahip olabilir. Bu durumda şahıs şirketinin türüne dikkat edilmelidir. Söz konusu şirket komandit şirket ise ilgili şirketin ortaklarından biri tüzel kişiliğe sahip olabilir. Adi şirketler ise gerçek kişiler tarafından kurulmalıdır.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi kuruluşu diğer şirket türlerine nazaran daha kolaydır. Kuruluş için interaktif vergi dairesi üzerinden kuruluş başvurusu yapılmakta, ardından vergi dairesince yapılacak yoklama ile şirket kuruluşu tamamlanmaktadır.

Şahıs İşletmelerinde Vergi Levhası Nasıl Alınır?

İkametinizin bulunduğu ilde şirket açılışı gerçekleştirmişseniz eğer, genellikle aynı gün vergi levhanız sistem tarafından oluşturulmaktadır. Vergi levhanıza https://intvrg.gib.gov.tr adresinden giriş yaparak ulaşabilirsiniz.

Kurulum Sürecinde Gereken Evraklar Nelerdir?

Her ne kadar kuruluşu bireysel olarak yapabiliyor olsanızda, ilerleyen aşamalarda sıkıntı yaşamamak adına baştan işinin uzmanları ile anlaşma yapılmalıdır. Bu süreçlerin hepsini sizin adınıza yönetmesi için WorqCompany’i tercih edebilirsiniz. Bu anlamda gereken evraklardan birincisi noterden alınacak vekaletnamedir.

Şahıs Şirketi Kuruluşu Ne Kadar Zaman Alır?

Şahıs şirketi kuruluşu interaktif vergi dairesi üzerinden yapılabildiğinden dakikalar içinde yapılabilir ancak uygulamada yoklama memurunun gelip onay vermesi, vergi dairesinin yoğunluğuna göre değişmekle beraber birkaç gün içinde tüm süreç tamamlanmaktadır.

Şahıs Şirketinde Adres Neresi Olmalıdır?

İşletme adresi olarak üç seçenek bulunmaktadır. İşletme sahibi yapacağı işin türüne ve ihtiyacına göre dilerse gerçek bir ofis tutarak adres olarak kullanabilir. Günümüzde özellikle e-ticaret işleri bir bilgisayar yardımıyla yapılabildiğinden kişi isterse ikamet ettiği evi de işletme adresi olarak gösterebilmektedir. Adres konusunda bir diğer seçenek ise günümüzde oldukça popüler olan sanal ofis uygulamasıdır.

Sigortalı Bir Kişi Kendi Adına Şahıs Şirketi Kurabilir Mi?

Şahıs şirketi kurduğunuzda bağkur yaptırma zorunluluğunuz bulunmaktadır ancak zaten sigortalı bir çalışan iseniz aynı anda iki farklı sigorta kolu oluşmaması adına bağkur yaptımanıza gerek kalmayacaktır. Yani evet sigortalı çalışırken şahıs şirketi kurabilirsiniz hatta bağkur primi ödemeyeceğiniz için bu sizin açınızdan daha avantajlı bir durum olacaktır.

Devlet Memurları veya Eşleri Şahıs Şirketi Kurabilir mi?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 28. maddesine göre devlet memurlarının ticari kazanç ya da serbest meslek kazancı elde etmeleri yasaklanmıştır. Dolayısıyla şahıs şirketi ya da mesleki büro vb. kurmalarıda mümkün değildir.

Şahıs Şirketi Kuruluş Maliyeti Nedir?

Kuruluşta gereken belgeler için notere ödenmesi gereken bedeller imza beyanı için yaklaşık 200 TL vekaletname için yaklaşık yine 200 TL’dir.

Şahıs İşletmeleri E-Fatura Mükellefi Olabilirler mi?

E-fatura mükellefi olmak için yasada 5 milyon TL sınırı belirlenmiştir yani yıllık cirosu bu sınırı aşanlar E-fatura kullanmak zorundadır. Bunun dışında mükellefler dilerlerse E-fatura kullanabilmektedir.

Şahıs İşletmelerinde Neler Gider Gösterilebilir?

Şahıs işletmelerinde pek çok gider kalemi bulunmaktadır bunlar;

Fikrinizi İşe Dönüştürün!